Kuidas olla teadlikum krediidikasutaja?

Erinevad laenutooted on sügavalt juurdunud meie igapäeva ja krediiditeenuste üldine kättesaadavus on aasta-aastalt järjest paranenud. Järgnevalt toome välja 10 mõtet selleks, kuidas hoida rahaasjad kontrolli all ning tulla paremini toime olemasolevate või tulevaste laenukohustustega.

Käesolevad ideed loovad hea pinnase rahaasjade korraldamiseks, sest neid rakendades tekib erinevate kohustustega maadlemisel enesekindlust kamaluga juurde.

1. Turu-uuringut tehes selgita välja laenutoodete erisused

Laenutooteid on mitmeid ning need on mõeldud erinevate otstarvete jaoks. Ka nendele kohaldatavad tingimused ning kaasnevad kulud võivad teineteisest oluliselt erineda. Seega tasub end erinevate võimalustega kurssi viia, et konkreetse kulu katmiseks just sobiv laenutoode saaks välja valitud.

Võta teadmiseks, et pangad on keskendunud pigem traditsioonilise väikelaenu pakkumisele, kus makseperiood on alati fikseeritud ning lisalaenu võimalus võib puududa. Väiksemad krediidiandjad pakuvad enamasti võimalust avada personaalne krediidikonto, mis töötab nii-öelda tähtajatu krediidiliini põhimõttel. Ühtlasi on krediidiandjate laenusummad väiksemad, kuid võrreldes pankadega on paindlikkust jällegi rohkem. Väiksemate laenuandjate kasuks räägib ka kiirus ja mõnevõrra lihtsam laenu kättesaadavus.

2. Eelarve koostamine on targa majandaja A ja O

Ülevaade oma tegelikust rahalisest olukorrast on väga oluline. Selleks, et planeerida kõik sissetulekud ja väljaminekud korrektselt ning veenduda, et rahavoog on positiivne, tasub pidada igakuiselt sellekohast arvestust. Eelarve aitab aru saada, kuhu kulub kõige suurem osa sissetulekust ning millised on potentsiaalsed kokkuhoiukohad vaba ressursi tekitamiseks.

3. Krediidikonto on nagu virtuaalne krediitkaart

Krediidikontod ja virtuaalsed krediitkaardid on saamas järjest populaarsemaks. Kuigi esmapilgul võib tunduda, et kasutatud laenuraha tagastamise järel on mõistlik konto ja leping sulgeda, et end ahvatlustest eemale hoida, siis tegelikult ei ole see vajalik. Nimelt paljude krediidikontode puhul puuduvad haldustasud. Tagala võib jääda vabalt avatuks, sest kunagi ei tea, mil taas ootamatud väljaminekud taas tekkida võivad.

Viska pilk peale ka HyBa krediidikonto tingimustele!

4. Kallimad tarbimislaenud tasuks refinatseerida

Refinantseerimine on aktuaalne nendele laenajatele, kes on harjunud kasutama mitmesuguseid krediiditooteid üheaegselt. Mõnikord tasub arvutada kokku kõik intressi– ning muud laenu halduskulud ning mõelda järele, kas erinevate lepingute koondamine ühe laenuandja juurde annab selle täitmisel rahalise võidu. Pole välistatud, et avastatu annab positiivse üllatuse ning nii mõnigi varasem kohustus saab seeläbi oodatust varem tasutud.

5. Kasuta krediitkaardiga kaasnevaid hüvesi

Krediitkaardiga käsikäes võib kohata kasulikke boonusprogramme, mida laenuandjad vahel klientidele pakuvad. Tasuta reisikindlustus või võimalus teenida ostudelt kindel % rahas tagasi (cashback) on väärtused, mis pakuvad lisasoodustust. Kokkuvõttes võib see tähendada hoopis täiendavat säästu mitte lisakulu. Seda muidugi tingimusel kui krediiti praktiliselt üldse ei kasutata või seda kasutatakse perioodil mil intressikulu ei lisandu.

6. Krediitkaarti ei tasu kasutada sularaha väljavõtmiseks

Krediitkaart on kahtlemata mugav maksevahend, kuid tasub teada, et kuigi sellega on võimalik välja võtta sularaha, ei ole see kuigi mõistlik tegevus. Nimelt kaasnevad sellega lisanduvad kulud, mis saadavat kasu arvestades ei ole kuigi proportsionaalne. Väldi võimalusel krediitkaardiga sularaha võtmist, nii võid säästa aastas sadu, kui mitte rohkemaid eurosid erinevatelt teenustasudelt!

7. Hoolikas kohustuse täitmine olgu au sees

Maksegraafikud ja meeldetuletused on mõeldud selleks, et kliendil oleks võimalikult mugav ning ühtlasi hea ülevaade tulevastest osamaksetest. Lepingute korrektne täitmine on garantiiks laenuandjale, sest näitab, et sinuga võib tehingutesse minna ilma, et hilisemaid probleeme peaks kartma. Ka annab see sulle kui laenajale tagala, et laenuandja tuleb teinekordki appi, kui peaksid taas vajama abi mõne ostu finantseerimisel.

8. Iga tühja-tähja peale ei ole mõtet krediiti kasutada

Iga väiksemgi ost ei pea olema finantseeritud laenurahaga. Positiivse mulje oskuslikust planeerimisest jätab see, kui oled katnud ühe suurema ostu laenurahaga, mitte ei tee seda juhuslike väljaminekute katteks. Igapäevaste kulutustega peaks iga vastutustundlik laenaja omal jõul hakkama saama, sest nii jääb laenajale suurema tõenäosusega külge teadliku krediidi kasutaja kuvand. Näiteks kodulaenupakkujate silmis võib hoogne krediidikasutus kindlasti küsimusi tekitada ja sa ei pruugi nii palju laenu saada kui esilagne lootus oli. Püüa oma kulutusi parem optimeerida, et iga kuu lõpp oleks võimalik kasvõi natuke kõrvale panna. See tuleb kasuks nii sulle kui ka sinu krediidiskoorile.

9. Kiirlaenude puhul maksa laen kiiremini tagasi kui maksegraafik ette näeb

Paljud krediidiandjad pakuvad nn paindlikku maksegraafikut. See võib tähendada, et vaikimisi on sulle määratud 60 kuu pikkuline laenuperiood, mis on pisemate summade puhul selgelt liiga pikk. Maksetähtpäevade hoolikas järgimine on igati mõistlik viis oma rahalisi kulutusi hallata, sest see aitab oma igakuist rahavoogu planeerida ning väikeste sammude abil kohustustest priiks saada. Eriti kaval on aga oma kohustused võimaluse tekkides algsest plaanist kiiremini ära klaarida, kuna nii võib intressikuludelt oluliselt säästa! Sellise teadmise rakendamine viib tarbijad kiirelt edasijõudnud krediidikasutajate sekka!

10. Kasuta krediidiaruannet oma olukorra õigel hindamisel

Kui halvim stsenaarium on juba kätte jõudnud, siis aitab võlakohustustega seonduvas täieliku ülevaate omamine kaardistada olukorda. Veebis on kõikidele tasuta kättesaadav minucreditinfo.ee portaal, mille kaudu saab enda hetkeolukorrast alla laadida vastavasisulise raporti. Seda aruannet saavad näha ka kõik teised krediidiasutused, kui kõne alla tuleb uue laenu taotlemine. Selge on see, et kui seal kõik korras pole, on uue laenu saamine praktiliselt välistatud.

Kokkuvõtteks teadlikule krediidi kasutajale

Ebakorrektne maksekäitumine ning kuhjuvad laenukohustused viivad varem või hiljem võlgnevuste tekkeni. Sellisesse olukorda sattumist tuleks iga hinna eest vältida, sest mõtlematu tegutsemine laenamisel võib viia krediidihinnangu hävitamiseni. Mõistagi on krediidireitingu taastamine aeganõudev protsess, millega igaüks nii lihtsalt, kui üldse, hakkama ei pruugi saada.

Põhiline on meeles pidada, et kui sa maksad kõik laenud tagasi optimaalses tempos ja õigel ajal, siis õnnestub sul suure tõenäosusega kokku hoida erinevatelt intressidelt ning haldustasudelt, mis isegi ühe aasta lõikes võivad aidata kokku hoida märkimisväärse rahasumma.

Jätka lugemist

HyBa – kindel toetus igas eluetapis

Pakume mugavaid ja kaasaegseid finantslahendusi nii eraisikutele kui ka ettevõtetele.

Konto loomine ei ole siduv

Libero nibh at ultrices torquent litora dictum porta info switch@info.com

Getting started is easy

Start connecting your payment with Switch App.